Co wybrać? Samolot, śmigłowiec, a może jedno i drugie? Nowy czy używany?

Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań jakie mamy. W uproszczeniu wygląda to tak.

Samolot potrzebuje zwykle przynajmniej kilkuset metrów pasa startowego. Za to leci szybciej, bardziej komfortowo i w trudniejszych warunkach. Jest zatem lepszym rozwiązaniem na dłuższe dystanse.

Śmigłowiec może wylądować praktycznie wszędzie. Ale lata wolniej i mniej komfortowo. Większość mniejszych jednosilnikowych śmigłowców nie może latać w warunkach bez widoczności, czyli w chmurach. Mimo wszystko jest niezastąpiony jeżeli chcemy latać na krótsze dystanse, do 400-500 km i docierać do miejsc, gdzie nie ma lotnisk. A szczególnie jeżeli chcemy oszczędzić czas na dojazdy. Możemy nim wystartować spod domu i wylądować, np. pod hotelem albo fabryką.

Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie jednego i drugiego. Wtedy dolatujemy śmigłowcem na lotnisko i wsiadamy do samolotu.

Łatwiejsze wydaje się podjęcie decyzji czy wybrać nowy czy szukać używanego statku powietrznego. Decydujący będzie tutaj budżet i wpływ zakupu na finanse firmy. Ale taki nowy, lśniący, pachnący, z czystą historią, gwarancją, wyposażony i pomalowany tak, jak sobie wymarzyliśmy…