Jak się kupuje samolot lub śmigłowiec?

Większość osób siłą rzeczy porównuje lub oczekuje, że zakup samolotu czy śmigłowca będzie podobny do zakupu samochodu w salonie. Co więcej, ponieważ kwoty, które wchodzą w grę są znacznie wyższe niż te wydawane na samochody, oczekujemy stosownie wyższego poziomu obsługi.

Rzeczywistość odbiega jednak od tych wyobrażeń. Przede wszystkim dlatego, że skala tej działalności jest bardzo mała. Rzadko się zdarza aby dystrybutor samolotów czy śmigłowców dysponował stojącymi w hangarze demonstratorami czekającymi tylko na oglądanie i loty próbne. Oglądanie produktów i ich różnych konfiguracji jest więc utrudnione, często niemożliwe, a na pewno długotrwałe. Wielokrotnie jesteśmy zdani na informacje dostępne w katalogach czy na stronach internetowych. Dotarcie do rzetelnej obiektywnej informacji jest o tyle kluczowe, co trudne i czasochłonne.

Po wstępnej analizie teoretycznej można podejmować próby obejrzenia interesujących nas modeli na żywo. Jednym ze sposobów może być wizyta na targach. Wiąże się to jednak z koniecznością wyjazdu zagranicę, bowiem w Polsce nie ma imprezy, która przyciągałaby szerokie grono producentów
General Aviation. Na targach też najczęściej nie ma możliwości odbycia lotów demonstracyjnych. Dlatego zwykle podejmuje się próbę organizacji lotów demonstracyjnych w kraju. Za loty takie najczęściej trzeba zapłacić. Idealnym rozwiązaniem jest wynajęcie interesującego nas samolotu lub śmigłowca i odbycie nim faktycznego praktycznego lotu w warunkach w jakich zamierzamy użytkować własny sprzęt. Niestety dostępność samolotów i śmigłowców na rynku oraz otwartość ich właścicieli na wynajem jest ograniczona. O ograniczeniach prawnych nie wspominając. Cierpliwość zwykle jednak popłaca.

Następne kroki to już negocjacje warunków umowy z dostawcą oraz wielomiesięczne oczekiwanie na produkcję zamówionego samolotu lub śmigłowca.

W przypadku używanych statków powietrznych sprawa wygląda nieco prościej. Natomiast musimy się liczyć z koniecznością bardzo dokładnej weryfikacji historii technicznej samolotu lub śmigłowca oraz z tym, że nie będziemy mieli możliwości jego dowolnej konfiguracji wg. swoich potrzeb. Utrata wartości używanych statków powietrznych jest też stosunkowo niewielka, rzędu kilku procent rocznie. To sprawia, że wybór nowego samolotu z gwarancją producenta i w dowolnej konfiguracji okazuje się często bardziej atrakcyjny.