Jaki samolot wybrać?

Taki, który będzie latać. Czyli taki, który odpowie na nasze potrzeby. Kryteria i ich waga dla każdego będą różne. Większość decyzji będzie podejmowana w oparciu o:

Budżet

Koszty zakupu śmigłowca lub samolotu to jedno. Są one jednak z góry określone i każdy jest na nie przygotowany. Decydujące znaczenie mogą mieć koszty eksploatacji sprzętu latającego i to im szczególnie warto się przyjrzeć.

Gwarancja

Mało kto wie, że standardowe gwarancje producentów lotniczych mają ograniczony zakres. Najczęściej np. obejmują koszt nowych podzespołów ale już nie zawsze koszt robocizny. Jeżeli uszkodzony samolot czy śmigłowiec zostaje uziemiony w miejscu odległym od serwisu, a naprawa nie może być zrealizowana w jego lokalizacji, to może być konieczny transport naziemny do serwisu. Za to również będzie musiał zapłacić właściciel. To niuanse, które potrafią niemiło zaskoczyć podczas eksploatacji nowego statku powietrznego. Dlatego warunki gwarancji powinny zostać szczegółowo przeanalizowane i powinny stanowić element negocjacji zakupu. Nierzadko warto rozważyć wykupienie rozszerzonej gwarancji.

Liczba i układ miejsc

Ile osób najczęściej będzie podróżować? Czy właściciel jest pilotem i chce mieć kontakt z resztą osób na pokładzie czy też kabina załogi powinna być oddzielona? Jak duża przestrzeń bagażowa jest nam potrzebna? Decydują często niuanse. A w lotnictwie przede wszystkim waga. Każdy śmigłowiec czy samolot ma swoją maksymalną masę startową. W pełni zatankowany najczęściej nie jest w stanie zabrać na pokład maksymalnej liczby pasażerów i bagażu.

Zasięg

Maksymalny zasięg określany przez producenta często nijak ma się do rzeczywistości. Praktyczny zasięg zależy od wagi pasażerów i bagażu. Z kompletem pasażerów najczęściej nie możemy zatankować pełnych zbiorników. Zużycie paliwa będzie też zależało od masy startowej i warunków pogodowych. Nie bez znaczenia jest też dostępność paliwa.

Prędkość

Dla jednych nie będzie miało większego znaczenia czy trasę z Gdańska do Rzeszowa pokona w 3 czy 2 godziny. Dla kogoś innego pokonanie tej trasy w półtorej godziny może być warte każdych pieniędzy. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Szczególnie jeżeli lata się na stałych trasach, z czasem oczekuje się coraz szybszej podróży. Nie zapominajmy też, że półtorej godziny lotu samolotem może okazać się dłuższe niż 3 godzinny lot śmigłowcem. Jeżeli doliczymy dojazd z i na lotnisko, formalności, kontrole, itp.

Bezpieczeństwo

Certyfikowane konstrukcje lotnicze z zasady podczas certyfikacji muszą wykazać spełnienie bardzo rygorystycznych wymogów niezawodności i bezpieczeństwa. Niuansem może tu być jedynie czas, w którym dany statek powietrzny podlegał certyfikacji. Im dawniej to było tym mniej rygorystycznym normom był poddawany. Prawidłowo eksploatowane współczesne silniki lotnicze są praktycznie bezawaryjne. Piloci są w głównej mierze szkoleni z techniki lądowań awaryjnych bez napędu. Zarówno samoloty jak i śmigłowce pilotowane w ramach swoich ograniczeń są zdolne do w pełni bezpiecznego lądowania bez napędu. Wszyscy producenci chwalą się niezawodnością i stosowaniem zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Znaczenie ma jednak kilka czynników, których nie przeczytamy w folderach.

Łatwość pilotażu danego typu statku powietrznego i jego podatność na znalezienie się w niebezpiecznej konfiguracji lotu.

Wspomaganie pilota systemami ułatwiającymi jego pracę, zdejmującymi z niego obciążenie pracą i stresem, a co za tym idzie ograniczającymi ryzyko jego błędu.

Systemy i rozwiązania minimalizujące skutki nieprawidłowego lądowania awaryjnego.

Dostępność lądowisk

Ze śmigłowcami sprawa jest prosta. Technicznie mogą wylądować wszędzie gdzie jest kilkadziesiąt metrów wolnej przestrzeni. Samoloty mają swoje ograniczenia. I zwykle jest coś za coś. Te szybsze, odrzutowe, w większości wypadków potrzebują długiego, minimum kilometrowego utwardzonego pasa. Turbośmigłowe i tłokowe mogą lądować na trawie. Ale także wymagają kilkuset metrów dobiegu i rozbiegu. Mimo tego dają możliwość znacznie większej elastyczności operacji a często oszczędności czasu i pieniędzy. Czyli warto dobrze zastanowić dokąd chcemy latać i wziąć również ten aspekt pod uwagę. A im więcej dostępnych lądowisk, tym więcej samolot będzie latał, dzięki czemu koszt godziny lotu będzie spadał.