Jakie są koszty własnego samolotu lub śmigłowca?

Po kolei wygląda to mniej więcej tak.

Leasing

95% nowych samolotów i śmigłowców General Aviation w Polsce kupowanych jest w leasingu. Leasing statków powietrznych to dość specyficzna działalność i w Polsce jest niewiele instytucji finansowych, które się go podejmują. Koszt leasingu będzie zróżnicowany i zależny od parametrów umowy, m.in. wysokości wstępnej raty leasingowej, okresu leasingu oraz wartości resztowej. Zwykle koszt leasingu będzie stanowił kilkanaście procent wartości statku powietrznego.

Ubezpieczenie

Koszty ubezpieczenia OC statku powietrznego niewiele odbiegają od ubezpieczeń samochodowych. Można więc powiedzieć, że są marginalne. Koszt ubezpieczenia aerocasco to zwykle ok. 1,5-2% wartości samolotu lub śmigłowca.

CAMO

Każdy samolot lub śmigłowiec podlega rygorystycznej kontroli technicznej i formalnej. Musi posiadać indywidualny program obsługi technicznej zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wymaga ciągłego monitorowania aktualizacji dokumentów technicznych i pilnowania aby wszystkie wymagane obsługi były wykonywane zgodnie z harmonogramem. Zajmują się tym wyspecjalizowane i certyfikowane organizacje CAMO (continuing airworthiness management organization) czyli zarządania ciągłą zdatnością do lotu. Zwykle pobierają za swoje usługi miesięczną opłatę od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania statku powietrznego.

Obsługa techniczna

Bieżące naprawy i obsługę techniczną statku powietrznego trzeba powierzyć certyfikowanej organizacji obsługowej (Part 145). Harmonogram obsług planowych jest ściśle określony przez każdego producenta i zależny od liczby wylatanych godzin oraz czasu kalendarzowego. Przed podjęciem decyzji o zakupie samolotu lub śmigłowca warto szczegółowo przyjrzeć się tej składowej kosztów operacyjnych. Ma ona znaczenie zarówno dla bieżącej eksploatacji jak i ewentualnej sprzedaży statku powietrznego.

Paliwo

Zasadniczo w lotnictwie Genarel Aviation mamy do czynienia z dwoma rodzajami paliwa. AVGAS 100LL dla silników tłokowych oraz JET A1 dla silników turbinowych oraz diesel. To pierwsze paliwo jest mniej więcej dwukrotnie droższe, ale też stosowane zwykle do mniej paliwożernych silników. Jest ono też łatwiej dostępne na polskich lotniskach. JET A1 jest dostępne przede wszystkim na dużych lotniskach komunikacyjnych. Zwykle więc warto rozważyć przygotowanie własnych mini stacji paliw przynajmniej w głównym miejscu operacji statku powietrznego. Szczegółowe wyliczenia kosztów paliwa będą zatem znacznie różnić się w zależności od wybranego samolotu bądź śmigłowca.

Pilot

W zależności od wybranego typu statku powietrznego oraz rodzaju prowadzonych operacji lotniczych można zdecydować się na zrobienie uprawnień i samodzielne pilotowanie lub zatrudnienie pilota lub pilotów. Forma zatrudnienia i system pracy może być bardzo zróżnicowany. W obszarze tym jest dużo niuansów, które warto na wstępie rozważyć, bo będą one decydowały o komforcie użytkowania statku powietrznego.

Hangarowanie

W przypadku większych samolotów odrzutowych najczęściej będziemy skazani na korzystanie z któregoś z dużych lotnisk komunikacyjnych i wynajęcia tam powierzchni hangarowej. W przypadku mniejszych samolotów oraz śmigłowców będziemy mieli więcej możliwości. Dobrze jednak zadbać o jakąś zadaszoną, najlepiej ogrzewaną przestrzeń to przechowywania statku powietrznego. Trzymanie statku powietrznego na zewnątrz wiąże się z ryzykiem jego uszkodzenia przez zjawiska atmosferyczne. Wilgoć z kolei niedobrze wpływa zarówno na elementy mechaniczne jak i w szczególności elektryczne i elektroniczne, których w nowoczesnych statkach powietrznych jest coraz więcej.